
- Fakulta
- Fakulta humanitních studií
- Název
- Porodní asistence | B0913P360017
- Forma
- Prezenční
- Typ
- Bakalářský
- Jazyk
- Čeština
- Udělovaný titul
- Bc.
- Délka studia
- 3 roky
Vzdělávací cíle
Cílem studia je získat vzdělání porodní asistentky (v souladu s § 5 zákona č. 424/2004 Sb.) pro poskytování péče a její zajišťování bez odborného dohledu, dále indikace základní a specializované ošetřovatelské péče těhotným, rodícím ženám a šestinedělkám prostřednictvím ošetřovatelského procesu. Cílem studijního oboru je získat v průběhu tří let ucelenou teoretickou a praktickou kvalifikaci, potřebnou pro uplatnění absolventů v povolání porodní asistentka. Vzdělávací program je členěn do 10 modulů, které obsahují předměty a kurzy medicínského, ošetřovatelského a společensko-vědního charakteru a jsou zaměřeny na samostatnou i týmovou práci v oblasti prevence, ochrany a péče o zdraví.
Požadavky na přijetí
SCIO - test Obecné studijní předpoklady + lékařské potvrzení o zdravotní způsobilosti ke studiu a výkonu povolání
Další informace o přijímacím řízení fakulty
Požadovaná zdravotní způsobilost
Lékařský posudek o zdravotní způsobilosti ke vzdělání.
Profil absolventa
Profil absolventky studijního programu Porodní asistence vychází z Evropské strategie WHO pro vzdělávání tzv. regulovaných nelékařských profesí z roku 1998 a direktiv Evropské komise (77/452/EHS, 77/453/EHS z roku 1997, 80/154/EHS z roku 1980, 89/48/EEC z roku 1992). Tyto direktivy byly nahrazeny Směrnicí Evropského parlamentu a Rady 2005/36/ES ze dne 6.července 2005 o uznání odborných kvalifikací. Dále vychází profil absolventky z doporučení Evropské komise XV/E/8391/396-DE a XV/E/8481/4/97-DE. Stanovené požadavky na obsah profesního vzdělání a z něj vyplývajících kompetencí, umožní volný pohyb na trhu práce v EU. Výstupní znalosti a dovednosti porodních asistentek vycházejí z platné legislativy ČR.
Předpoklad uplatnitelnosti
Po získání profesní kvalifikace (způsobilosti) porodní asistentka plní odborné úkoly v jednotlivých oblastech systému (primární, sekundární a terciární) péče o zdraví žen, novorozenců a kojenců, rodin a komunit. Uplatnění je možné v rámci měnící se struktury organizace zdravotnických a sociálních služeb, které jsou poskytovány ve státních i nestátních (lůžkových i ambulantních) zařízeních a institucích: - v lůžkových zdravotnických zařízeních; - v ambulantních státních i nestátních zdravotnických zařízeních; - v různých ošetřovatelských zařízeních péče o ženu a novorozence; - v domácí péči o těhotnou ženu, šestinedělku i novorozence; - ve zdravotní péči v rodině/komunitě. Absolvování studijního programu umožní budoucí registraci nebo získání zákonem předepsané licence k výkonu povolání ve státech EU.