Fakulta logistiky a krizového řízení

Environmentální bezpečnost

Vzdělávací cíle

Profesní studijní program připravuje kvalifikované odborníky v souladu s Nařízením vlády č. 275/2016 Sb. Program reaguje na zvyšující se poptávku po kompetentních absolventech, kteří se orientují v problematice širšího chápání environmentální bezpečnosti a udržitelného rozvoje společnosti v kontextu klimaticko-environmentálních výzev současnosti a aktuálně platné Koncepci environmentální bezpečnosti 2021-2030 s výhledem do roku 2050. Narůstající agenda a význam této problematiky, a to jak v orgánech státní správy, tak v soukromém sektoru jsou dány zejména závazky plynoucími z analýzy hrozeb pro Českou republiku, aktuálních koncepcí ochrany obyvatelstva a z tzv. Pařížské úmluvy, resp. Zelené dohody pro Evropu. Cílem je nabídnout interdisciplinární pojetí studijního programu reflektující akcent globálních bezpečnostně-environmentálních trendů v měnícím se světě s důrazem na průřezový primárně bezpečnostně přírodovědný profil s dostatečnými technickými dovednostmi.

Návaznost na další studijní programy

Absolventi bakalářského studijního programu Environmentální bezpečnost se mohou dále uplatnit ve studiu v navazujícím magisterském studijním programu v okruhu bezpečnostních, socioekonomických a environmentálních oborů spadajících do oblasti věd o Zemi, zejména ve společensko-přírodovědném pojetí.

Požadavky na přijetí

Podmínkou pro přijetí ke studiu v bakalářském studijním programu je dosažení úplného středního nebo úplného středního odborného vzdělání.

Další informace o přijímacím řízení fakulty

Profil absolventa

Profil absolventa komplexně pokrývá bezpečnostní obory, vědy o Zemi a informatiku dle Nařízení vlády č. 275/2016 Sb. a to v poměru (45 % / 35 % / 20 %). Absolventi tak mají znalosti z krizového řízení, bezpečnosti a vlastností složek krajinné sféry a jejich vztahů, které jsou aplikovány a sledovány vhodnými IT nástroji. Doplnění a propojení s okruhy z informatiky umožní absolventovi získat schopnosti efektivního využití výpočetního a predikčního aparátu pro aplikace vývoje a správy krajinné sféry a jejího bezpečného a udržitelného využívání člověkem. U absolventů tak lze předpokládat schopnosti řešit komplexní problémy, stejně tak jako rozumět kolegům z příbuzných oborů a ve spolupráci s nimi se podílet na současných globálních výzvách (např. "Sustainable Development Goals UNESCO").

Předpoklad uplatnitelnosti

Klíčovým cílem studijního programu je vysoká míra uplatnitelnosti absolventů školy na trhu práce, a to především v žádaných a odpovědných pozicích. Vzhledem k tomu, že profil absolventa interdisciplinárně pokrývá oblasti bezpečnosti, vědy o Zemi a informatiky dle Nařízení vlády č. 275/2016 Sb., mají absolventi znalosti řešení mimořádných událostí a ochrany obyvatelstva za informační podpory moderních technologií, stejně jako znalosti vlastností složek krajinné sféry a jejich vztahů na konkrétním území nejen v přírodovědném pojetí, ale především ve společenskovědním kontextu. U absolventů tak lze předpokládat schopnosti řešit komplexní problémy stejně tak jako rozumět kolegům z příbuzných oborů a ve spolupráci s nimi se podílet na současných globálních výzvách. Absolvent získá navíc v současnosti nezbytné dovednosti práce s moderním a specializovaným softwarem pro podporu analýzy rizik a prostorového modelování, které se uplatňují právě při multioborovém řešení náročných úkolů.