Fakulta managementu a ekonomiky

Ekonomika cestovního ruchu

Podat přihlášku

Vzdělávací cíle

Předkládaný studijní program si klade za cíl připravit studenty primárně na vědecko-výzkumnou akademickou činnost. Vzhledem k jeho aplikaci na oblast cestovního ruchu je jeho druhým cílem vychovat absolventy i jako odborníky pro rozsáhlou oblast turismu, a to pomocí aplikace nových výzkumných a vývojových metod a nástrojů pro zvyšování výkonnosti a efektivnosti např. administrativních procesů ve vazbě na jejich integraci v komplexních podnikových systémech především podniků služeb či hospitality. Cílem je také rozvinout a intenzivně posilovat schopnost se samostatně rozhodovat na základě kritického zhodnocení podkladů a kritické diskuse za využití odborné argumentace, rozvinout a upevnit také profesní jazykové kompetence zejména v anglickém jazyce. Samozřejmostí je aplikace matematicko-statistických metod pro řešení výzkumných problémů a jejich aplikace. Důraz je kladen na schopnost samostatného řešeného výzkumného úkolu, kvalitního zpracování prezentací a publikaci daných výstupů.

Návaznost na další studijní programy

Studijní program dotváří strukturu stávajících BSP Ekonomika a management, MSP Ekonomika podniku a podnikání ? spec. Podnikání ve službách cestovního ruchu ? o třetí stupeň DSP s jasnou profilací na turismus.

Požadavky na přijetí

Podmínkou přijetí ke studiu je řádné ukončení studia v magisterském studijním programu. K přihlášce do doktorského studia přikládá uchazeč cca 10stránkovou studii orientovanou na některé z vypsaných témat, 2-3stránkový abstrakt daného v anglickém jazyce, životopis, doklady o ukončeném vzdělání a dosavadní soupis svých odborných publikací. Přijímací řízení probíhá ústní formou. Komise, schválená oborovou radou, ověřuje předpoklady uchazeče k vědecké práci v daném vědním oboru. V rámci přijímacího řízení je ověřena znalost anglického jazyka, která musí odpovídat minimálně úrovni B2 dle Evropského referenčního rámce pro jazyky (CEFR). Znalost anglického jazyka může student rovněž doložit certifikátem (např. TOEFL, FCE, CAE, CP) minimálně na úrovni B2 dle CEFR. Součástí přijímacího pohovoru je rovněž projednání a upřesnění tématu disertační práce, a to v kontextu zaměření doktorského studia. Komise posuzuje jednotlivé uchazeče z hlediska dodaných vstupních materiálů (především vypracované studie ? z hlediska formulace cílů, přínosu disertační práce pro teorii a praxi, úrovně formulování problému, kvality zpracování, kvality dosavadních publikací), osobní prezentace v průběhu přijímacího řízení a přínosů přijetí pro FaME. Po přijímacím pohovoru a vyhodnocením komise je vytvořeno pořadí uchazečů a uchazeči s nejlepšími předpoklady pro úspěšné absolvování DSP jsou navrženi na přijetí.

Další informace o přijímacím řízení fakulty

Profil absolventa

Absolvent doktorského studijního programu Ekonomika cestovního ruchu má klíčové znalosti z oblasti vybraných ekonomicko-manažerských předmětů, odpovídající soudobému stavu poznání. Zároveň má znalosti světového dění v oblasti turismu, umí identifikovat klíčové vývojové trendy v uvedených oblastech a zároveň nastavit požadované oblasti vědecko-výzkumných aktivit, které odpovídají požadavkům trhu (především podniků služeb) navíc i aplikovatelným ve specifických podmínkách daného odvětví. Absolvent má schopnosti orientované na plánovací, rozhodovací a optimalizační procesy, je schopen využívat uvedené schopnosti pro porozumění a rozvoj konceptů a vybraných vědeckých metod na trhu cestovního ruchu. Díky uvedeným znalostem a schopnostem má způsobilosti, které ho opravňují k rozvoji systémových disciplín a řešení vědecko-výzkumných otázek a s nimi spojených vědeckých problémů.

Předpoklad uplatnitelnosti

Hlavním cílem studijního programu je vysoká míra uplatnitelnosti absolventů školy na trhu práce, přičemž se uplatní zejména jako výzkumně-vývojový pracovník v organizacích, které se zabývají výzkumem v oblasti sociálních a ekonomických věd s akcentem na hotelnictví. Jedná se primárně o veřejné či soukromé vědecko-výzkumné a akademické instituce, veřejné organizace jako kraje, či místní centrály destinačního managementu. Vzhledem k zaměření programu naleznou absolventi uplatnění ale i ve sféře soukromých organizací nabízejících služby cestovního ruchu. Hlavním cílem je postupné si osvojení nejnovějších trendů v oblastech, které jsou přednášeny, tak aby následná uplatnitelnost absolventů na trhu práce byla přínosem pro daný sektor. Aby přinesla do oblasti řízení cestovního ruchu či hotelnictví nové prvky z podnikové praxe poznamenané digitální transformací, ale také především vědecko-výzkumné dovednosti, a to na úrovni vysoké excelence.

Studijní plány

Rok platnosti: 2024

Povinné předměty ECR DSP PS i KS

RočníkSemestrNázevTyp ukončeníPoč. kreditů
Státní doktorská zkouškaStátní závěrečná zkouška0
ZSAngličtina 3Zkouška0
ZSAngličtina 1Zkouška0
ZSMakroekonomie 3Zkouška0
ZSEkonomika cestovního ruchuZkouška0
ZSTeorie a koncepty v cestovním ruchuZkouška0
LSAngličtina 4Zkouška0
LSAngličtina 2Zkouška0
LSMikroekonomie 3Zkouška0
LSMetodologie vědecké a výzkumné práceKolokvium0

Povinně volitelné předměty ECR DSP PS

RočníkSemestrNázevTyp ukončeníPoč. kreditů
ZSMarketing cestovního ruchuZkouška0
ZSInteligentní rozvoj cestovního ruchuZkouška0
LSRevenue ManagementZkouška0
LSZnalostní managementZkouška0