Fakulta humanitních studií

Zdravotně sociální péče

Vzdělávací cíle

Cílem studijního programu je vybavit absolventy odpovídajícími teoretickými vědomostmi a praktickými dovednostmi se záměrem umožnit absolventům široké uplatnění při realizaci zdravotně sociálních služeb. Studijní program je realizován na Ústavu zdravotnických věd Fakulty humanitních studií Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a je zaměřen na vzdělávání nelékařských zdravotnických pracovníků. Zdravotně sociální pracovník je v našem kontextu vnímán jako integrální součást multidisciplinárního týmu poskytujícího služby pacientům a jejich rodinám.

Návaznost na další studijní programy

-Zdravotně sociální péče -Sociální práce -Sociální politika a Sociální práce -Sociální pedagogika -Andragogika -Učitelství sociálních a zdravotních předmětů pro střední a vyšší odborné školy

Požadavky na přijetí

Ke studiu budou přijati všichni uchazeči, kteří si podali ve stanoveném termínu přihlášku ke studiu do tohoto bakalářského studijního programu, řádně ukončili středoškolské vzdělání, dostavili se k zápisu do studia a odevzdali potvrzení lékaře o zdravotní způsobilosti ke studiu a výkonu povolání.

Další informace o přijímacím řízení fakulty

Požadovaná zdravotní způsobilost

Potvrzení lékaře o zdravotní způsobilosti ke studiu a výkonu povolání https://fhs.utb.cz/mdocs-posts/lekarsky-posudek-zsp-2021_22/

Profil absolventa

V souladu s vyhláškou č. 424/2004 Sb., o činnosti zdravotnických pracovníků a jiných odborných pracovníků, zdravotně sociální pracovník vykonává činnosti podle § 3, odst. 1, dále § 9, a bez odborného dohledu a bez indikace: -provádí sociální prevenci, včetně depistážní činnosti, zaměřenou na cílené a včasné vyhledávání jedinců, kteří se v důsledku své nemoci nebo nemoci blízkých osob mohou ocitnout nebo se již ocitli v nepříznivé sociální situaci; -provádí sociální šetření u pacientů a posouzení životní situace pacienta ve vztahu k onemocnění nebo k jeho následkům, podle potřeby objektivizuje rozbor sociální situace návštěvní službou v rodinách, na základě spolupráce s orgány veřejné správy, případně dalšími subjekty, a o zjištěných skutečnostech zpracovává zprávu; -sestavuje plán psychosociální intervence ve vztahu k životní situaci pacienta, včetně rozsahu, druhu a potřeby sociálních opatření, a ve spolupráci s dalšími zdravotnickými pracovníky tato opatření realizuje; -zajišťuje sociálně-právní poradenství ve vztahu k onemocnění nebo k jeho následkům; -napomáhá integraci pacientů, kteří takovou pomoc potřebují v důsledku chybějících fyzických, psychických nebo sociálních schopností, narušených sociálních vztahů nebo jiných překážek, do společenského prostředí, k aktivní účasti na této integraci získává pacienty a jejich sociální okolí; -podílí se na přípravě a organizaci rekondičních pobytů; -podílí se na přípravě propuštění pacientů, včetně zajištění další péče a služeb; -v případě úmrtí pacientů provádí odborné poradenství v sociální oblasti, u osamělých zemřelých pacientů zajišťuje záležitosti spojené s úmrtím.

Předpoklad uplatnitelnosti

Absolvent uvedeného studijního programu se bude moci uplatnit ve státních i nestátních zdravotnických zařízeních poskytujících ústavní zdravotní péči, a to na úseku akutní i dlouhodobé péče, včetně péče paliativní a hospicové. Bude se moci uplatnit jako zdravotně sociální pracovník v léčebnách dlouhodobě nemocných, v psychiatrických léčebnách, v kojeneckých ústavech, v denních stacionářích a agenturách domácí péče. Další možné uplatnění se předpokládá ve státní správě, v neziskových organizacích, občanských sdruženích a nadacích, charitativních a dalších (např. vzdělávacích) institucích, se zaměřením na sociální práci ve zdravotnictví. Výběrově se předpokládá navazující magisterské studium, např. oboru Učitelství sociálních a zdravotních předmětů pro střední a vyšší odborné školy (na Pedagogické fakultě UP v Olomouci) nebo jiného, příbuzného oboru, v duchu Boloňské deklarace (na všech univerzitách v ČR).