FAQ | Termíny, požadavky, studijní programy a poplatky

Kdy si můžu podat přihlášku?

Obecně platí, že na některé umělecké programy Fakulty multimediálních komunikací si můžete podat přihlášku už v září se začátkem školního neboli akademického roku. Deadline pro jejich podání pak bývá koncem listopadu. Do bakalářských a magisterských programů všech ostatních fakult startuje přihlašování obvykle začátkem nového roku.

Podrobné informace k přijímačkám najdete na stránkách fakult v části Studium – Přijímací řízení a ve směrnicích fakult k přijímacímu řízení.

Co budu potřebovat k vyplnění přihlášky?

Kromě osobních údajů, které buď znáte, nebo najdete na občance, musíte v e-přihlášce vyplnit i IZO střední školy a číslo oboru. Tyto údaje lze nalézt na vysvědčení ze střední školy.

K některým přihláškám mohou fakulty požadovat i zadání známek z předchozího studia, nebo přiložení lékařského posudku o zdravotní způsobilosti ke vzdělávání.

Kde najdu přehled všech studijních programů?

Kompletní přehled programů UTB ve Zlíně najdete ve vyhledávači na univerzitním webu nebo v aplikaci Studuj UTB. V elektronické přihlášce jsou vždy zobrazeny jen česky vyučované programy, u kterých už bylo spuštěno přijímací řízení. Ke studiu programů vyučovaných v angličtině se můžete hlásit na stránce prihlaska.utb.cz/en.

Platí se na UTB školné?

Studium v češtině a ve slovenštině je na UTB zdarma. Domácí i zahraniční studenti zapsaní do česky vyučovaných studijních programů tak školné neplatí. Školné se platí pouze při studiu anglicky vyučovaných studijních programů. Přehled anglických studijních programů i výši poplatků najdete na stránce prihlaska.utb.cz/en.

Jak je to s poplatky za delší studium?

Poplatek za delší dobu studia je povinen hradit student, který studuje v bakalářském nebo v magisterském studijním programu déle, než je standardní doba studia zvětšená o jeden rok. Takže u bakalářského studia to nastane, pokud studujete déle než 3 + 1 rok a u magisterského studia je to 2 + 1 rok. V případě předchozího neúspěšného studia se délka tohoto studia započítává do aktuálního studia jako již doba odstudovaná. Pokud své vysokoškolské studium úspěšně ukončíte státní závěrečnou zkouškou, všechna předchozí neúspěšná studia se tímto „vyruší“ a již se do délky dalšího studia nezapočítávají. Výše poplatku se stanovuje na každý akademický rok Směrnicí rektora. Poplatek za překročení standardní délky studia nesouvisí s dosažením věku 26 let.

Jaký je poplatek za podání e-přihlášky?

Poplatek za podání e-přihlášky se liší v závislosti na zvolené fakultě a administrativní náročnosti přijímací zkoušky. Výši poplatku najdete vždy na stránkách fakulty, na kterou se hlásíte, v části Studium – Přijímací řízení.

Lze přizpůsobit přijímačky uchazečům se specifickými potřebami?

Ano. Pokud jste uchazečem se speciálními vzdělávacími potřebami a máte zájem o jejich zohlednění v průběhu přijímacího řízení, vyplňte prosím pole Zohlednění specifických potřeb v části Osobní údaje a dále postupujte podle návodu, který najdete na stránkách Centra pro studenty se specifickými potřebami.

V případě přijímacích zkoušek organizovaných Univerzitou Tomáše Bati ve Zlíně je nutné vyplnit dokument Žádost o úpravu přijímacího řízení uchazeče se specifickými potřebami o studium na UTB a zaslat jej spolu s dokladem/odbornou zprávou o zdravotním stavu na adresu:

Univerzita Tomáše Bati
Centrum pro studenty se specifickými potřebami
Štefánikova 5670
760 01 Zlín